Frezowanie kominów. Co to jest?

Frezowanie kominów to nowoczesna technologia naprawy uszkodzonego przewodu kominowego bez konieczności wyburzania jego górnej części. Przewód kominowy jest frezowany, czyli rozwiercany. Takie działanie ma na celu zwiększenie jego średnicy. Przekrój komina może ulec zmniejszeniu w wyniku narastających warstw sadzy, które przyczyniają się nie tylko do zwiększenia wydatków na paliwo, ale także stanowią zagrożenie dla mieszkańców. Frezowanie kominów kończy się uszczelnieniem przewodu, najczęściej za pomocą funkcjonalnego wkładu kominowego.

 

Kiedy frezowanie kominów jest konieczne?

Frezowanie kominów jest niezbędne w przypadku stwierdzenia konieczności renowacji przewodu kominowego. Najczęstszą przyczyną rozwiercania komina jest jego nieszczelność lub zasmołowanie sadzą szklistą. Objawami niesprawnego przewodu kominowego jest pojawianie się dymu w pomieszczeniach mieszkalnych, zbieranie wilgoci w rogach pomieszczeń, zagrzybienie ścian czy nadmierne parowanie szyb. W takich sytuacjach należy jak najszybciej skontaktować się z doświadczonym kominiarzem. Frezowanie kominów wykonuje się również w przypadku wymiany starego pieca na paliwo stałe na piec olejowy lub gazowy. Nowe piece wymagają większej średnicy przewodu, aby nie dopuścić do nawarstwiania sadzy i osmalania się pieca. Zbyt mały przekrój w stosunku do mocy kotła objawia się m.in. problemami z rozpaleniem i ciągiem wstecznym. Technologia frezowania umożliwia powiększenie tradycyjnych kanałów 14×14.

 

Frezowanie kominów pozwala udrożnić przewód kominowy i przywrócić jego prawidłowe funkcjonowanie. Poszerzać można zarówno przekroje prostokątne, jak i kwadratowe czy okrągłe. Przekrój można powiększyć nawet o 1/3 jego szerokości. Jest to możliwe nawet w sytuacji, gdy komin na swojej długości jest załamany pod kątem nie większym niż 45 stopni. Pamiętajmy jednak, że nie wolno samodzielnie próbować rozwierać komina, ponieważ takie działania mogą mieć bardzo negatywne następstwa. Usługę frezowania kominów może wykonać tylko osoba, posiadająca stosowne uprawnienia i odpowiedni sprzęt.

 

Jak wygląda frezowanie kominów?

Frezowanie kominów przeprowadza się za pomocą specjalistycznego sprzętu, do którego zaliczamy urządzenia szlifujące. Musi ono zostać poprzedzone oceną techniczną komina, rozpoznaniem wad zewnętrznych i wyborem metody renowacji. Tradycyjna metoda łańcuchowa polega na początkowym zamontowaniu nad wylotem komina specjalnego stelażu, do którego następnie mocowana jest wiertnica. Oś wiertła zostaje scentrowana ze środkiem przewodu kominowego. Głowica wiertnicy przemieszcza się w kierunku pion-poziom i szlifuje ściany komina. W ten sposób wnętrze komina oczyszczanie jest z zalegającej sadzy i możliwe jest uzyskanie większego przekroju. Głowica jest ustabilizowana i wyposażona w sprzęgło zwalniające, dlatego nie ma możliwości przypadkowego uszkodzenia wnętrza przewodu. Nowoczesnym sposobem frezowania kominów jest metoda diamentowa. Przeprowadzana jest ona od dołu i nie generuje wstrząsów ani wibracji.

 

Usługa frezowania kominów realizowana w przeciągu jednego do maksymalnie dwóch dni. To jedna z najmniej inwazyjnych metod renowacji kominów. Nie narusza statyki przewodu kominowego i pozwala maksymalnie ograniczyć lub całkowicie wyeliminować konsekwencje wad konstrukcyjnych lub budowlanych przewodu. Poszerzony przewód kominowy musi zostać koniecznie uszczelniony tradycyjną metodą szlamowania lub przy zastosowaniu innowacyjnych wkładów kominowych. Na rynku dostępne są wkłady kominowe ze stali żaroodpornej lub ceramiki izostatycznej.

Frezowanie kominów. Co to jest?
google logo
youtube logo
instagram logo
pinterest logo
goldenline logo
allegro logo
linkedin logo