5 faktów o czadzie, które warto poznać
Czad nie bez przyczyny zwany jest „cichym zabójcą”, bowiem w przypadku jego dużego stężenia w powietrzu, do śmierci może dojść w zaledwie kilka minut. Co warto wiedzieć o czadzie oraz jak się przed nim ustrzec?
Fakt 1: Czad to silnie toksyczny gaz
Czad, choć niewidoczny, bezbarwny i bezwonny, jest śmiertelnie niebezpieczny. Wynika to z faktu, że wchłania się do organizmu i wiąże z hemoglobiną. Doprowadza to do zaburzenia procesu oddychania, co powoduje niedotlenienie tkanek. W pierwszej kolejności dochodzi więc do uszkodzenia układu krążenia oraz ośrodkowego układu nerwowego.
Fakt 2: Pojawia się wtedy, gdy dochodzi do niepełnego spalania
Kolejną ważną informacją jest to, skąd dokładnie bierze się czad. Powstaje on w skutek niepełnego spalenia substancji, które w swych cząstkach zawierają węgiel. Może mieć to miejsce choćby wtedy, gdy przewód komina jest zapchany albo nieszczelny. Dlatego tak kluczowa jest regularna kontrola przewodów kominowych, co należy robić raz w roku, a później co pięć lat. Czynnikiem ryzyka jest również słaba wentylacja pomieszczenia oraz złe wyregulowanie palnika.
Fakt 3: Czad może powstać w czasie pożaru
Tlenek węgla może powstawać jednak nie tylko w wadliwych lub nieprawidłowo używanych instalacjach. Zdarza się, że powstaje również w czasie pożaru i dodatkowo może być emitowany w postaci gazów produkowanych przez duże zakłady przemysłowe.
Fakt 4: Pierwsze objawy zatrucia to ból głowy
Już przy stężeniu objętościowym tlenku węgla na poziomie 0,01-0,02 proc., pojawia się lekki ból głowy. Przy takim stężeniu ekspozycja musi być jednak nieco dłuższa, średnio około 2 do 3 godzin, aby wystąpiły objawy. Ból znacznie nasila się wtedy, gdy stężenie przekracza 0,04 proc.
Fakt 5: Każdego roku czad zabija około 100 osób
Choć jesteśmy coraz bardziej świadomi niebezpieczeństwa, które pojawia się w skutek wdychania czadu, to tlenek węgla wciąż zabija w naszym kraju zbyt wiele osób. Średnio co roku jest to około 100 osób, przy czym statystyki te ulegają fluktuacji. Zdecydowanie więcej ulega podtruciu i może być to nawet 2 tys. osób rocznie. Na szczęście dzięki usługom kominiarskim można uniknąć takich zgonów.
Jak widać czad jest naprawdę szkodliwy, jednak dzięki odpowiedniej trosce o układy grzewcze w naszych domach i mieszkaniach, można zminimalizować ryzyko zatrucia.