Blog
Jak często należy czyścić przewody wentylacyjne?
Czyszczenie przewodów wentylacyjnych to klucz do tego, by osoby przebywające w budynkach były bezpieczne i nie zagrażały im takie zdarzenia, jak np. pożary. Jaka powinna być jednak częstotliwość wykonywania tego typu usług oraz jak upewnić się, że przewody będą sprawne przez cały okres eksploatacji?
5 faktów o czadzie, które warto poznać
Czad nie bez przyczyny zwany jest „cichym zabójcą”, bowiem w przypadku jego dużego stężenia w powietrzu, do śmierci może dojść w zaledwie kilka minut. Co warto wiedzieć o czadzie oraz jak się przed nim ustrzec?
Jakie informacje powinna zawierać ekspertyza kominiarska?
Drożne i szczelne przewody kominowe to niezmiernie istotna kwestia, której zaniedbanie może doprowadzić do tragedii. Wszelkie nieprawidłowości mogą spowodować wybuch lub pożar. Ekspertyzy kominiarskie w normalnym użytkowaniu obiektów budowlanych nie są wymagane przez Prawo Budowlane. Jednak każdy budynek powinien posiadać aktualny projekt, w tym instalacji kominowych. Czym jest opinia kominiarska, co powinna zawierać i dlaczego jest tak istotna?
Kiedy ekspertyza kominiarska jest konieczna?
Kominiarz na placu budowy? To dla niektórych pewnie niedorzeczność. Jednak jego obecność w pewnych sytuacjach jest niezbędna, aby przeprowadzić inwestycję zgodnie z obowiązującym prawem. Czy wiecie jakie elementy powinna zawierać ekspertyza budowlana? Jako kominiarze nierzadko spotkaliśmy się, że klienci mylą opinię kominiarską z ekspertyzą kominiarską. Dziś chcielibyśmy pomóc wam poprawnie stosować oba pojęcia, poprzez wyjaśnienie czym jest ekspertyza kominiarska? Dlaczego i kiedy jest wymagana?
Jakie uprawnienia musi posiadać kominiarz?
Aby zostać kominiarzem niezbędne jest nie tylko dobre zdrowie, skrupulatność, poczucie odpowiedzialności i brak lęku wysokości, lecz również konieczne jest posiadanie specjalnych uprawnień. Z naszego wpisu dowiesz się, jak je zdobyć, na czym polegają oraz jakie są obowiązki kominiarza.
Skąd wzięło się przekonanie, że kominiarz przynosi szczęście?
Większość z nas, widząc na ulicy kominiarza, odruchowo łapie się za guzik. „Złap się za guzik, będziesz mieć szczęście” uczyły nas nasze mamy i babcie, gdy podczas spacerów spotkaliśmy kominiarza. Ale dlaczego właściwie należy łapać się za guzik? I skąd w ogóle przekonanie, że kominiarz przynosi szczęście? Wyjaśniamy!
Niebezpieczeństwa związane z niedrożnością komina
Niedrożność komina prowadzić może do zatrucia się czadem przez jego użytkowników, co z kolei skutkować może nawet śmiercią. Ponadto zapalenie się sadzy, zalegającej w przewodach kominowych, powoduje pęknięcie komina i prowadzi do pożaru całego budynku. Ogień bardzo szybko zaczyna obejmować drewniane części konstrukcyjne dachu oraz inne materiały palne. Dlatego przewody trzeba regularnie kontrolować oraz czyścić, a przede wszystkim nie doprowadzać do ich niedrożności. Sprawdź w naszym wpisie, dlaczego przewody kominowe się zatykają.